Zamek Królewski w Chęcinach woj. świętokrzyskie


Zamek w Chęcinach w województwie świętokrzyskim to zamek królewski. Wzniesiony został na przełomie XIII i XIV wieku. W czasach panowania Władysława Łokietka odbywały się tu zjazdy rycerstwa oraz zapadały ważne decyzje państwowe. Stąd w 1331 r. wyruszono na wojnę z Krzyżakami, której apogeum stanowiła bitwa pod Płowcami. Po śmierci Łokietka, Kazimierz Wielki rozbudował zamek czyniąc go potężną twierdzą i ośrodkiem administracyjnym. Gród chęciński pełnił też rolę rezydencji i więzienia stanu. Na zamku mieszkała żona Kazimierza Wielkiego, córka Łokietka Elżbieta, żona Jagiełły z synem Władysławem (późniejszym Warneńczykiem) i królowa Bona. W lochach zamkowych więzieni byli m.in. Andrzej - przyrodni brat Władysława Jagiełły, wódz Krzyżacki Michał Küchmeister oraz jeńcy krzyżaccy wzięci do niewoli pod Grunwaldem.

Za panowania Łokietka w chęcińskim zamku przechowywano skarbiec koronny, tu też gromadziła swoje skarby królowa Bona. W 1607 r. zamek został spalony przez Rokoszan Zebrzydowskiego, a odbudowany przez starostę Branickiego. W 1655 r. został podstępem zdobyty przez Szwedów, a dwa lata później splądrowany przez wojska Rakoczego. Ponowne próby odbudowy zamku zniweczył kolejny najazd szwedzki w 1707 r. W czasie I Wojny Światowej pociski artylerii austriackiej uszkodziły środkową basztę. W okresie międzywojennym podjęto pierwsze próby zabezpieczające zamkową ruinę. W latach 1948-1949 wyremontowano wieże. Od chwili rewitalizacji w 2015 roku Zamek Królewski w Chęcinach sukcesywnie przechodzi mniejsze remonty, podczas których prowadzone są prace konserwatorskie. Zamek dzieli się na dwie części: starszą (górną), rozciągającą się między dwoma okrągłymi basztami oraz młodszą (dolną), z ostrołukową furtą i czworoboczną basztą, którą dobudowano w XV wieku.

Wjazd do zamku prowadził od strony wschodniej przez zwodzony most i wysuniętą przed basztę bramę zabezpieczoną żelazną kratą (tzw. broną), opuszczaną na noc. Dziedziniec otaczały wysokie na 9m mury ze strzelnicami i gankiem dla straży. Pośrodku dziedzińca znajduje się otwór po studni wykutej w skale na głębokość 100m. Prawdopodobnie przez nią i podziemny korytarz prowadzący do chęcińskiego kościoła utrzymywano łączność w czasie oblężenia. Legenda głosi, że zamek posiadał połączenie z kościołem na Karczówce.
 

Ciekawostki: 
• 55 lat temu na Zamku w Chęcinach kręcono sceny oblężenia Kamieńca Podolskiego. Na skalistym grzbiecie Góry Zamkowej na wschód od Zamku Królewskiego w Chęcinach powstała makieta zamku z Kamieńca Podolskiego, która była największą dekoracją plenerową wybudowaną na potrzeby ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza "Pan Wołodyjowski".
 • Ze względu na swoją malowniczość zamek w Chęcinach był wykorzystywany jako naturalna scenografia dla filmów. Pojawił się na przykład w filmie Kazimierza Kutza pod tytułem “Milczenie”, w którym wystąpił Zbigniew Cybulski.
• Zamek Królewski w Chęcinach stoi na wniesieniu, które sięga ponad 360 metrów nad poziom morza. • Podczas I wojny światowej Rosjanie wykorzystywali jedną z wież do celów obserwacyjnych. • Ze szczytów wieży w pogodny dzień widać Tatry. 
 • Renowacja zamku ukończona w 2015 roku kosztowała ponad 8 milionów złotych.
                                       

Komentarze