Kościół pw św. Jana Nepomucena - Kościół na wyspie Zwierzyniec

Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Zwierzyńca jak i całego Roztocza jest Kościół pw św. Jana Nepomucena zwany inaczej „kościołem na wyspie” lub „na wodzie”. Marysieńka, żona III ordynata Jana „Sobiepana” Zamoyskiego i przyszła żona Jana III Sobieskiego postanowiła wybudować w Zwierzyńcu staw z wyspą i altanę z teatrem na wodzie, a 100 lat później (w latach 1741-47) Tomasz Antoni Zamoyski i jego żona ufundowali na wyspie barokowy kościółek.
Powstał on w intencji powrotu do zdrowia ordynata i w podziękowaniu za narodziny długo wyczekiwanego syna – Klemensa. W późniejszym czasie dobudowano dwa pomieszczenia: zakrystię i szkołę. Lokalizacja kościoła na jednej z wysp nawiązywała do męczeńskiej śmierci św. Jana Nepomucena, który zginął w rzece Wełtawie z rozkazu króla Czech Wacława IV, ponieważ nie chciał ujawnić tajemnicy spowiedzi. Figury tego świętego po dziś dzień mają chronić przed powodziami i chorobami.
Budowniczym jednonawowego, murowanego z kamienia i cegły barokowego kościoła był Jan Columbani, a architektem Andrzej Bem. Na głównej elewacji (fasadzie) zostało umieszczone ozdobne obramowanie tarczy herbowej Zamoyskich „Jelita” (trzy skrzyżowane włócznie) i Michowskich „Rawicz” (panna na niedźwiedziu).
Wnętrze zdobi XVIII-wieczna polichromia wykonana przez Łukasza Smuglewicza, w dębowym ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, natomiast na zasuwie – obraz św. Jana Nepomucena. W świątyni znajdują się również dwie kaplice boczne - po prawej z obrazem ukoronowania Najświętszej Marii Panny, a po lewej obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa.
>
Na chórze muzycznym znajdują się 4-głosowe organy wykonane w 1905 roku przez firmę Biernackiego, a na drewnianej dzwonnicy przed kościołem umieszczono jeden dzwon. Co roku pod koniec maja, podczas odpustu św. Jana Nepomucena, wokół kościoła odbywa się widowiskowa procesja na łodziach. Stanowi to niezwykłą atrakcję dla mieszkańców Zwierzyńca jak również dla turystów odwiedzających to piękne miasto nad Wieprzem.

Komentarze