Pałac Schindlerów w Tarnobrzegu w województwie podkarpackim.

Pałac Schindlerów w Tarnobrzegu w województwie podkarpackim. Zwany też Pałacem Mokrzyszowskim (od Mokrzyszowa – kiedyś wsi, a obecnie dzielnicy miasta) lub Pałacem Myśliwskim. Około 1848 dobra mokrzyszowskie zakupił Antoni Teodor Schindler – Niemiec z Moraw.
Pałac został wybudowany około 1893 roku w stylu neogotyckim. Piętrowy budynek został wzniesiony na planie prostokąta, posiada wieżyczkę trójkondygnacyjną nakrytą dachem czterospadowym, drugą ze smukłą kopułą oraz taras z szerokimi schodami.
Ryzality zakończone są trójkątnymi szczytami i wieloboczną basztą nakrytą ostrosłupowym hełmem.
Okna o różnym wykroju są ozdobione ramową dekoracją, a strome dachy pokryte blachą i dachówką ceramiczną. Na dłuższej osi budynku znajduje się sień dzieląca wnętrze obiektu. Zachowała się do dziś oryginalna stolarka okienna i drzwiowa z główną klatką schodową z modrzewiowymi schodami i neogotyckimi krzyżowo-żebrowymi sklepieniami.
Na początku XX wieku (około 1905 roku) obiekt zmienił właściciela – została nim Zofia Tarnowska z hr Potockich dziedziczka dóbr dzikowskich, która wykorzystała to miejsce na pałac myśliwski. W 1916 roku rodzina Tarnowskich przekazała ten piękny obiekt na „Zakład Wychowawczy dla sierot wojennych”.
W 1929 roku utworzono tu Szkołę Rolniczą Męską, którą uroczyście otworzył Prezydent RP prof. Ignacy Mościcki. Tarnowscy byli właścicielami do zakończenia II wojny światowej, ponieważ w wyniku zmian ustrojowych ich majątek przejęło państwo.
W 1951 w pałacu utworzono Państwowy Dom Dziecka, funkcjonujący do 1982 roku. W tym samym czasie kilka pomieszczeń było wykorzystanych na siedzibę biura dyrekcji „Kopalni Siarki Tarnobrzeg”.
Obiekt kilkukrotnie zmieniał jeszcze właścicieli, a obecnie mieści się tu Oddział Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Na terenie parku będącego pozostałościami po historycznym założeniu parkowym z pięcioma wiekowymi pomnikami przyrody otaczającego pałac myśliwski znajduje się też baza socjalno-noclegowa „Dworek pod lipami” przypominający klasyczny dworek polski.

Komentarze